frantapavlicek.infoblog.cz

Obývací pokoj – nejreprezentativnější místnost v domě

Publikováno 04.11.2016 v 11:13 v kategorii Chlapácky byt, přečteno: 123x

V tomto pokoji trávíme jako rodina nejvíce společného času. Zde se setkáváme, povídáme si, sledujeme televizi, popřípadě jen tak odpočíváme - obývací pokoj. Je vhodné, abyste dobře popřemýšleli, jak si jej zařídíte.

Obývací pokoj by měl být zařízen tak, aby splňoval nejen naše požadavky na odpočinek a trávení volného času, ale byl i oázou klidu pro naši návštěvu. Barvy v byte, světlo, poloha obývacího pokoje, ale i zařízení v něm ovlivňuje atmosféru této místnosti. Jelikož je tento pokoj v domě či bytě pro vás tak důležitý, dbejte na jeho zařízení.

Prostor, který reprezentuje

Samozřejmě, možnosti jsou v každém případě různé. Je jiné zařizovat tento pokoj v domě, nebo bytě. Tolik možností jako velký prostor v domě nám byt nenabízí. I tam však vhodným zařízením a jeho rozmístěním můžeme získat požadovaný efekt. Právě na zařízení do tohoto pokoje se kladou nejvyšší nároky, co se týká celého domu, protože jak jsem již zmínil, mělo by jít o nejreprezentativnější prostor v domě.

Než se dostanu konkrétně k tomu, co nám současné trendy v obývacích pokojích nabízejí, je důležité si uvědomit, kde bychom při stavbě našeho příbytku měli tento velmi důležitou pokoj umístit. Co se týče světových stran, měli bychom se vyhýbat umístění na sever, ostatní strany jsou přijatelné.

Vy, kdo preferují orientaci na jih či jihozápad, myslete na to, že v létě to bude ve vašem obýváku k nevydržení, a proto si popřípadě zajistěte nějaké ochlazovací prvky - jako například klimatizaci.

V současnosti mnozí z nás sahají po možnosti spojit obývací pokoj s kuchyní, popřípadě s částí, kde se nachází jídelní stůl. V tomto případě bude tento pokoj plnit řadu funkcí. Proto by bylo nejvhodnější umístit, ideálně do středu místnosti, dveře (popřípadě delší stěnu), čímž se vyhneme obcházení nábytku. Spojení těchto dvou místností v domě poskytuje mnohým lidem ještě větší komfort a pocit, že rodina tráví většinu času společně.

Při rozmísťování nábytku také dbejte na to, aby se váš obývací pokoj nestal jen jakýmsi skladištěm nábytku. Obývací pokoj by měl být prostorný, světlý a zařízení v něm by mělo navozovat pocit pohodlí.

Jednotný styl při výběru nábytku je důležitý

V první řadě by mělo být vybavení hlavně užitečné a pohodlné, aby se nestalo jen nábytkem, na který usedá prach. Při zařizování myslete především na jednotu, jednotný styl. Styl, který sedí nejen nám, ale i naší rodině. Někdo má rád dřevo, a tak sahá po nábytku ze dřeva, jiní zase preferují sklo, a tak si vybírají jiný moderní nábytek do obýváku.

Mnozí dnes upřednostňují minimalismus

Dnes jsou možnosti velmi velké. Zatímco dříve byla povinnou součástí obývacího pokoje i obývací stěna, dnes mnoho lidí při zařizování obývacího pokoje volí minimalismus a co nejméně kusů nábytku.

Od velkých masivních stěn se přešlo k televizním stolkům, nebo stěnám, které jsou rozděleny na nízkou skříňkovou sestavu a nástěnnou část. Takové řešení prospěje hlavně obývacím pokojům s menšími rozměry, protože za nábytkem zůstane viditelná světlá stěna. Při volbě velké obývací stěny byste tohoto efektu nedosáhli a pokoj by byl více tmavý. Mnohé obchody nabízejí i celé takové sestavy, sestávající z komody, nástěnné části a skříňkové sestavy.

Televizor, který by se měl nacházet mezi nimi, si samozřejmě každý dokoupí dle vlastního výběru. Pro umístění televizoru je důležité, aby se nacházel v přiměřené vzdálenosti od sedačky. Tato vzdálenost se řídí úhlopříčkou televizoru.

Navzdory těmto trendům někteří potřebují více úložného prostoru. Otevřené police se mohou stát dalším místem, kde se jen usazuje prach, a uzavřené skříně mohou působit masivně. Proto volte kompromis a v takových případech můžete zvolit například prosklená dvířka na obývací stěně. Pokud je stěna příliš dlouhá, zkrátit ji můžete vertikálními nábytkovými prvky.

Chcete-li mít obývák opticky větší, vybírejte rozhodně z lesklých světlých materiálů nábytku, které místnost rozšiřují svým odrazem. Naopak tmavé materiály místnost zmenšují, přibližují. Obývací stěna, jak jsem již zmínil, se skládá i z televizoru. Na ten bychom měli mít výhled odevšad.

Nejen sedací soupravy poskytují možnost na sezení

Sedačky, z nichž se na televizi díváme, se v minulosti umísťovaly většinou zády ke zdi. Dnes trendy i v tomto pokročily a mnozí si sedací soupravu ukládají volně do prostoru. I to je možné, avšak pouze ve velkých obývacích pokojích, kde nebude taková volně stojící sedačka přinášet dojem těžkopádnosti. Pohovky nebo sedací soupravy si můžeme rozdělit do dvou skupin.

Do první zařazujeme již zmíněné v prostoru volně stojící dvoj- nebo trojmístné. Takové sedačky můžeme uložit do tvaru písmene L, U nebo naproti sobě. Spojené pohovky zařazujeme do druhé skupiny.

Nejčastějším typem jsou rohové sedačky, které v současnosti v obchodech najdeme nejvíce. Takový typ sedačky má tu výhodu, že právě část v rohu poskytuje úložný prostor nebo možnost využít tuto část na rozložení a odpočinek.

Taburety a podnožky dnes patří k zajímavým doplňkům k sedacím soupravám a umožňují větší pohodlí při sezení. Součástí sedací soupravy může být i křeslo. Křeslo však může být i samostatný kousek, ale důležité je, abyste ho barevně sladili s vybranou sedačkou. Pokud nemáte velký prostorný byt, vyhněte se obrovským sedačkám, které jen zbytečně zabírají většinu prostoru v obývacím pokoji. Samozřejmě ani velmi malé sedačky nejsou řešením a je třeba myslet na to, kde návštěvu usadíme.

Kromě taburetů a podnožek jsou dnes k dispozici i levné sedací vaky, které představují nový trend ve způsobu sezení. Díky polystyrenovým kuličkám, kterými bývají obvykle vyplněné, si sedací vaky udržují svůj tvar a neztrácejí ani na objemu. Právě díky tomu poskytují různé způsoby sezení a odpočinku na nich.

Nejen pohodlí je však při sezení důležité. Pokud někde dlouho nesprávně sedíme, odnesou to většinou naše záda. Povrch a tvar sedacího vaku se však při sezení dokonale přizpůsobí našemu tělu, a tak nehrozí žádné negativní účinky na naši páteř.

K sezení v obývacím pokoji samozřejmě neodmyslitelně patří i konferenční stolek

Tzv. hnízdové stolky, které jsou složeny z několika částí, jsou vhodné pro ty, kteří nemají v místnosti mnoho místa. Různé police, které vám poskytují úložný prostor na časopisy a ovladače.

Rozměry a typ materiálu jsou to, co by mělo být při výběru stolku pro nás nejdůležitější. Výška kolen vsedě určuje optimální výšku stolku. Velikosti konferenčního stolku by měla odpovídat jedné třetině délky vaší pohovky.

V dnešní době patří mezi velmi oblíbené skleněné stolky, které jsou snadno kombinovatelné s ostatními druhy materiálu ve vašem obývacím pokoji. Mnozí z vás si vybírají skleněnou hlavně desku, která však může být výhodou, ale i nevýhodou. Konferenční stolky z plastu jsou dalším trendem obývacích pokojů a do módy se opět vracejí i stolky z masivu, které však nejlépe vyniknou v rozměrově větších pokojích.

Co je velmi důležité si uvědomit, je fakt, že při zařizování této místnosti není dovolen žádný extrém. Znamená to, že pokud se rozhodnete pro neutrální nábytek, výbornou kombinací mohou být barevné a výrazné doplňky. Platí to i naopak. Při výraznějším kusu nábytku volte raději neutrálnější barvy doplňků.

V každém obývacím pokoji by se měl nacházet jeden bod, prostor, který zaujme každého hned při vstupu do této místnosti. Mluvím o tzv. ohništi, které v domě může představovat například krb a v bytě zas obraz, okno, velký televizor nebo pěkná sedačka. První dojem, který vytváří právě vstup, pak dále odráží i to, jak se v obývacím pokoji budete cítit nejen vy, ale i vaše návštěva.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?