frantapavlicek.infoblog.cz

Nové auto a za co si jej pořídit. Moje dilema řešené v praxi

Publikováno 12.04.2018 v 15:20 v kategorii Financie, přečteno: 40x

To, že se mi nenávratně porouchalo moje auto, není až takovou senzací, to se stává mnoha lidem. Bohužel já jsem propadl panice, jak tuto situaci vůbec mám řešit, když nehýřím penězi. Zároveň jsem chtěl auto solidní, a ne ojeté z bazaru za pár tisíc, u kterého vám nikdo nezaručí bezpečnost. Nakonec jsem našel finanční posilu, která mi pomohla a o které zde chci krátce napsat.

Nedávno jsem se rozhodl koupit auto. Ne proto, že bych chtěl vlastnit nějaký ultramoderní produkt, ale čistě proto, že se mé dosavadní auto rozpadlo a bez auta se nemohu prostě obejít. Do práce dojíždím, nákupy nechci nosit v ruce, výlety lze také těžko realizovat jen veřejnou dopravou.


Moje starosti na mou hlavu aneb potřebuji nutně nové auto

Prostě bez auta jsem byl jako bezruký. Jenže jsem kvůli tomu nechtěl uzavírat leasing nebo úvěr – ani popravdě nevím, co je pro koupi auta výhodnější. Problémem však je, že moje nároky jsou zřejmě ve skutečnosti dosti vysoké – takže ojeté auto za pár desítek tisíc korun bych nemohl považovat za bezpečné. A nejde jen o mě, ale i o mé blízké, za jejichž bezpečnost také ručím.

Nakonec jsem se rozhodl spolehnout se při výběru auta na doporučení svých přátel a svěřil jsem se do rukou tomu, kterého jsem skutečně považoval za toho nejschopnějšího z nich. Konzultoval se mnou snad všechny možné parametry a faktory, které vstupují či potenciálně mohou vstoupit do hry. Musím říci, že jsme nakonec skončili u českého produktu ve střední cenové hladině.

Původně jsem nechtěl dát za nové “přibližovadlo” více než 60 000 Kč, ale zjistil jsem, že je doba již někde jinde a budu muset udělat nepříjemnou Sophiinu volbu mezi cenou a spolehlivostí. Spolehlivost pak u mě zvítězila. Inu, všem nám funguje archetypální pud sebezáchovy.


Kde získat peníze

Po vybrání kýženého modelu mého nového plechového miláčka pak přišla na přetřes nepříjemná otázka financování této koupě. Bohužel tolik peněz na účtu jsem neměl a nezbylo nic jiného než se vrhnout do vln finančního moře a hledat vhodný  úvěr či půjčku, kterou bych potřebnou sumu dokázal pokrýt. Hned na začátku jsem si přečetl článek o rozdílu mezi leasingem a úvěrem na auto, protože jsem se na chvíli zamyslel i nad možností vzít si leasing.Nakonec jsem se však rozhodl pro půjčku.

Musím říci, že mě oblast finančních produktů, na rozdíl od řady mých kolegů a přátel, příliš nezajímá. Jedná se o velmi nezáživnou, i když (a to musím skutečně uznat) praktickou oblast. Z doby svých minulých pátrání jsem však věděl, že nejlepší pro mě bude hledat pomoc u některé z nízkonákladových bank, kterých je dnes na trhu hned několik. Platit zbytečné poplatky ve své situaci skutečně nepotřebuji. Zaměřil jsem se nakonec především na půjčku, se kterou jsem už měl zkušenost a doporučili mi ji i známý.


Můj finanční šampion

Nepřilákala mě k nim však pouhá vidina jejich bezpoplatkové politiky, ale i v jiných ohledech se mi tato instituce navzdory krátké historii působení na trhu jevila jako velmi vhodná. Vzhledem k tomu, že jsem byl již dopředu informovaný o možnosti komplementárního sjednání pojištění, které dokáže snížit úrokovou míru o dvě procenta, jsem měl v otázce pojištění od začátku jasno. Chtěl jsem kromě nižší úrokové míry také mít trochu jištěná záda, kdyby skutečně ony nepříjemné životní události, o kterých se v pojistné smlouvě mluví, nastaly.

Získal jsem tedy úrok na úrovni 7,9 %, výška úvěru činila v mém případě 320 000 Kč, jako dobu splatnosti jsem zvolil 4 roky, tedy 48 měsíců. Věřím, že bych to mohl dokázat splatit i o něco dříve, ale rád mám jistotu. RPSN, tj. roční procentní sazba nákladů, pak v mém případě činila 13,96 %. Pojištění, které jsem uzavřel, se vztahuje především ke ztrátě zaměstnání a dlouhodobé pracovní neschopnosti či hospitalizaci. Podstatné také bylo, že moji blízcí s mým rozhodnutím souhlasili, protože nerad dělám věci proti vůli ostatních.

Uvědomil jsem si při tomto nákupu i to, že se musím více učit finanční disciplíně. Ne proto, že jsem si musel vzít půjčku, to je typické pro většinu lidí, ale proto, abych dokázal disponovat vždy dostatečnou finanční rezervou. Kdybych totiž věnoval svému bývalému autu více péče, mohlo by tu se mnou dnes ještě být. Anebo možná ne, ale na každý pád je to pro mě vhodná připomínka toho, jak se více o věci starat a jak lépe hospodařit s penězi. Nechci si však zase příliš sypat popel na hlavu, protože v každém případě bych si musel vzít půjčku a s tou svojí jsem velmi spokojený.


Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?