frantapavlicek.infoblog.cz

Bobrovka je stále žádaná

Publikováno 20.05.2017 v 16:51 v kategorii Dům a zahrada, přečteno: 56x

Máme starý dům v historické části města a není jednoduché vybrat střešní krytinu, která by byla kvalitní, měla hezký vzhled a zároveň splňovala požadavky historiků.


Potřeboval jsem na domě střešní krytinu, která sloužila již dlouhá léta, vyměnit. Při procházení mnoha prodejen se zastřešovacím materiálem jsem zjistil, že bobrovka je stále žádaná a zaujímá přední postavení na trhu střešních krytin. Název bobrovky vznikl nejspíš proto, že její tvar značně připomíná bobří ocas.


Pátral jsem potom, proč je bobrovka tak oblíbená. Na trhu jsem našel výběr z více než 15-ti druhů různých pálených tašek. Jejich typická červená barva vzniká výpalem minerálních látek obsažených v zemině, používané na jejich výrobu. Jak jsem se dozvěděl od odborníka, tento typ tašky se nazývá režná, nemá žádnou povrchovou úpravu.


V prodejnách jsem však našel více střešních tašek s povrchovou úpravou. Potřeboval jsem, abypálená bobrovka byla skutečně kvalitní výrobek a vydržela na domě desítky let. Povrchově upravená střešní krytina je potažena glazurou a vypálena v pecích. Taška je pak hladká a lesklá.


Pálená taška bobrovka je nenáročná na údržbu. Má vysokou odolnost vůči UV záření, nevadí ji ani kyselý déšť a také odolá sněhu i krupobití. Taška bobrovka je navíc stálobarevná. V obchodě mi poradili zvolit si právě pálenou tašku opatřenou engobováním. Vrstva keramiky zabraňuje znečišťování tašek a znemožňuje uchycení mechu.


Bylo mi doporučeno vždy před zimou celou střechu prohlédnout a zkontrolovat. Vybrat jsem si mohl hladké či rýhované provedení.Výběr krytiny jsem konzultoval s manželkou i kamarády a následně v prodejně, kde mi opravdu poradili a sdělili vše podstatné k pokládce krytiny.


Betonová krytina pro každý dům

Betonová krytina nabízí vlastnosti jako nenasákavost, stálobarevnost i vysokou mechanickou odolnost. Hledal jsem kvalitní řešení pro svůj dům. V prodejně se střešní krytinou mi nabídli mnoho barevných variant betonové střešní krytiny. Bobrovka se využívá především na zastřešení sklonitých střech. Uvítal jsem především jednoduchou manipulaci s touto střešní krytinou, ale především se těším na výsledný efekt této nádherné krytiny.

Na trhu existuje velké množství pálené krytiny bobrovky, proto jsem vybíral skutečně obezřetně a dal přednost kvalitě před kvantitou. Žádal jsem střešní krytinu vhodnou na starý historický dům, která skutečně odolá rozmarům počasí, zůstane tvarově i barevně stejná i po letech umístění na střeše.


Jednoduchá pálená taška pro mě byla skvělým řešením. Z důvodu staré zástavby jsem nemohl zvolit moderní střešní krytinu. Výroba této stálé betonové krytiny je rychlá a má malou energetickou náročnost. Vybrat jsem si mohl klasické tašky i hřebenové a okapové.


Jak se betonová krytina pokládá?

Při nákupu střešní krytiny mě zajímalo, jak se betonová bobrovka montuje nebo ještě lépe pokládá. Betonové tašky jsou z boční strany opatřeny zámky, které umožní, aby jednotlivé tašky do sebe snadno zapadly. Tašky jsou chráněny proti sněhu i vzlínání vody. Betonové tašky se velmi snadno pokládají, což byl pro mne při nákupu další důležitý faktor. Odborníci mi poradili, že existují tři způsoby, jak tuto krytinu položit:


 • jednoduchý způsob: loučové krytí

 • složitější způsob: korunové krytí

 • šupinové krytí


Výrobci si předepisují pro šupinové krytí 6,8 metrů latí. Vzdálenost mezi jednotlivými řadami je naprosto stejná. Každá řada tašek vyžaduje vlastní řadu latí. Vzdálenost latí se pak liší podle samotného sklonu střechy. Nejlevnější je pak korunové krytí. Na jeden metr čtvereční využijete zhruba 3,3 m latí. Já jsem si nechal poradit výrobcem jaký typ pokládky zvolit.


U loučového krytí nejsou tašky zdvojeny a proto prý není zajištěna odolnost vůči vodě. Tento typ pokládky jsem tedy rychle zamítl. Nechtěl jsem ještě složitě dělat pod krytinu hydroizolaci. Byly by to pro mne další vynaložené peněžní prostředky navíc.


Poctivá střecha pro můj dům

Při výběru nové střešní krytiny jsem se neřídil jen pořizovací cenou, ale také jednáním firmy u které jsem chtěl nakoupit. Taška bobrovka se mi zalíbila na první pohled. Pracovníci mi pomohli provést výpočet potřebného množství materiálu, také mi nabídli dopravu až na zahradu a pokládku. Chtěl jsem střešní krytinu, která se bude na našem domě vyjímat. Zvýší se estetická hodnota mého domu, výhodou je, že se hodí na střechy, které jsou i složitější tvarově. Bobrovka jsou střešní tašky menšího formátu. Jak jsem byl upozorněn, je potřeba dbát na precizní provedení pokládky, aby skutečně byla odolná a životaschopná po několik desetiletí. Bobrovka patří mezi těžší střešní krytiny. Hodí se na sedlové i valbové střechy.

Hledáte-li jako já poctivou a tradiční střechu, pak je bobrovka skvělá volba. Nejde sice o nejlevnější variantu, zato však o léty prověřenou kvalitní krytinu. Důležité pro mne bylo také to, jaké zatížení konstrukce střechy unese, jak jsem náročný na údržbu a na vybraný materiál. Vybral jsem si glazovanou jasně červenou krytinu. Je jasné, že časem na své zářivosti ztratí, nicméně vždy budu mít na domě krásně červenou a kvalitní střechu.


Dalším parametrem pro mne byla rychlost pokládky a samotná doba dodání. Nechtěl jsem čekat měsíce na to, až mi krytinu dovezou. Mám rád kvalitu a to jak ve zboží, tak službách. Ocenil jsem tedy vstřícnost dodavatele. Nebojím se, že by můj výběr byl špatným krokem.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?